S5 Risen Hope - шаблон joomla Mp3
Poradnik

facebook

Osiągnij mistrzowski trawnik w sześciu krokach

1. Wapniowanie trawnika
Wapń pełni istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego odczynu gleby, wpływa również na strukturę gleby, przez co korzenie są lepiej napowietrzone. Zadbaj aby przed założeniem trawnika odczyn gleby był na poziomie 5,50- 7 pH. Zbyt niski poziom
pH wpływa na niekorzystny rozwój mchu. Zabieg wapnowania można przeprowadzać raz na 2-3lata jednak optymalne jest coroczne wapnowanie w mniejszych dawkach dla utrzymania pH w stałym poziomie.

2. Wertykulacja
Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni na głębokość około 5-15 mm.
Dzięki wertykulacji pobudzisz system korzeniowy trawy do lepszego krzewina i usuniesz zeszłoroczny filc, który ogranicza dostęp wody i powietrza do korzeni oraz utrudnia wzrost trawy.
Zabieg należy wykonywać dopiero w 3 roku po założeniu trawnika wówczas system korzeniowy jest już odpowiednio rozwinięty.

3.Aeracja
Aeracja to nakłuwanie darni na głębokość około 10 cm w odstępach co 10-15 cm (gęściej na glebach nieprzepuszczalnych). Jej celem jest poprawienie wymiany gazowej – do gleby wnika tlen, a usuwany jest dwutlenek węgla powstały w procesach metabolicznych zachodzących w korzeniach. Wykonuje się ją aeratorem (czasami są to urządzenia, które nie tylko nakłuwają, ale także wyciągają na powierzchnię odcięte wałeczki ziemi). Na małych trawnikach można użyć wideł, które wbija się gęsto w darń. Zabieg ten przeprowadza się na trzy-pięcioletnich trawnikach, co rok-trzy lata, zależnie od potrzeby. Częściej stosuje się go na glebach gliniastych i zbitych (na przykład w często deptanych miejscach), a rzadziej na piaszczystych.

4. Wiosenne nawożenie
Wczesną wiosną zasil trawnik nawozami wieloskładnikowymi bogatymi w azot. Zasil trawnik raz na 3-6tygodni a stan się soczyście zielony, bardziej zwarty i silny. Jeżeli na trawniku występuje mech użyj nawozu interwencyjnego Anty Mech . Efekt działania widoczny jest już po 48 godzinach. Występują również nawozy długo działające raz na 3 miesiące- substancje pokarmowe uwalniają się stopniowo do podłoża bez ryzyka przenawożenia trawnika.

5. Koszenie
W zależności od pogody , nawożenia i nawadniania powtarzaj je co 7 - 10 dni. Odpowiednią długościa trawy jest 5 cm. W przypadku pierwszych 3-4 zabiegów wiosennych ustaw ostrza kosiarki wyżej na ok 8 cm.

6. Nawadnianie
To zabieg niezbędny dla utrzymania pięknego trawnika. Każdy system nawadniający powinien równomiernie nawadniać cały trawnik.

bradas

dolagra

lamela

prosperplast

romanik